2022-06-07 13:47Pressmeddelande

Smyckekvaliten - 3 tydliga auktionstrender

Lyxiga pärlor, färgstarka ädelstenar och gammal- och antikslipade diamanter stod för de högsta klubbslagen på vårens kvalitetsauktion för smycken och silverföremål.

Lördag 4 juni klubbades smycken för över 6,5 miljoner kronor på Smyckekvaliten. Auktionen bjöd på många intensiva budgivningar och resultatet blev det högsta någonsin för en smyckesauktion på Kaplans.

Auktionens dyraste objekt blev en collier med rosa topaser från tidigt 1900-tal som klubbades för 285 000 kronor.

- Vi hade högt tryck i budgivningar redan innan auktionen. Men under auktionen kunde vi se att det var de antika smyckena som drog i väg mest. Det här är precis det köparna världen över letar efter, säger Stefan Gustavsson chef Kaplans Smyckevärdering.

Auktionen bjöd även på flera toppnoteringar från exklusiva internationella märken som Van Cleef & Arpels och Tiffany & Co. Utmärkte sig gjorde även skandinavisk vintage från Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Ole Lynggaard.

3 tydliga trender:

Pärlor
Auktionsnummer 31, en ovanligt lång pärlcollier (160 cm) med ett dekorativt lås med 3 gammalslipade diamanter. Klubbades för 47 000 kr utrop 15 000 kr.

Auktionsnummer 199, en femradig pärlcollier med blandade orientaliska och odlade pärlor. Klubbades för 35 500 kr utrop 17 000 kr.

Auktionsnummer 221, pärlörhängen med barocka pärlor och diamanter.
Klubbades för 24 000 kr utrop 10 000 kr.

Färgstarka ädelstenar – Safir och Topas
Auktionsnummer 9, safirörhängen från tidigt 1900-tal med påhängen. Örhängena är dekorerade med gammal- och rosenslipade diamanter. Klubbades för 130 000 kr utrop 33 000 kr.

Auktionsnummer 10, ring från 1900-talets mitt med cabochonslipad safir ca 25,00 ct.
Klubbades för 142 000 kr utrop 55 000 kr.

Auktionsnummer 183, en collier i guld och platina med rosa topaser på totalt ca 100 ct. Tillverkad tidigt 1900-tal. Klubbades för 285 000 kr utrop 55 000 kr.

Antikslipade diamanter
Auktionsnummer 8, antikt diadem med antik-, gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbades för 104 000 kr utrop 45 000 kr.

Auktionsnummer 19, ring i platina med en antikslipad diamant ca 3,60 ct.
Klubbades för 195 000 kr utrop 160 000 kr.

Auktionsnummer 77, ring från 1800-talets första hälft i 18K guld, blå emalj med en flack antikslipad diamant. Klubbades för 51 000 kr utrop 11 400 kr.

Vi vill tacka alla våra kunder som på olika sätt deltog på lördagens auktion!
Se resultat

Ämnen: Smycken

Om Kaplans

Kontaktpersoner

Marlene Söder
Marketing Manager
Marlene Söder