2019-09-20 08:48Pressmeddelande

Specialauktion för Omega - lördag 19 oktober

Auktionsnummer 4 ​en Omega Railmaster från 2017.Auktionsnummer 4 ​en Omega Railmaster från 2017.

Den 19 oktober håller Kaplans en klockauktion helt inriktad på Omegaklockor.
- Det känns riktigt bra att återigen kunna erbjuda klockkonnässörerna en så här nischad auktion, säger Georgios Batselas, chef för Kaplans Klockvärdering.

Säsongens specialauktion tillägnas klockmärket Omega i och med 50 års jubiléet av månlandningen med Apollo 11. En historisk händelse som kom att göra både märket och modellen Speedmaster Professional synonymt med ”The Moonwatch”.

- Vi ropar ut flera heta Omegamodeller som Speedmaster, Railmaster, Seamaster m.fl. från 1940-talet fram till idag. Det känns riktigt bra att återigen kunna erbjuda klockkonnässörerna en så här nischad auktion, säger Georgios Batselas.

Har du en Omega du vill sälja?
Besök oss på Biblioteksgatan 5 med din Omega och se vad den skulle ge dig på auktion.
Inlämning pågår till den 4 oktober.

Georgios listar tre klockor du inte får missa på auktionen:
Auktionsnummer 1
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 44123183, Ref nr. ST 145.0022, Boett nr. ST145022 (C.R.S), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad visare, läderband, ca 1983.

Auktionsnummer 4
OMEGA, Railmaster, Master Chronometer, Cal 8806, Verk nr. 89248951, Serie nr. 89248951, PIC nr. 220.10.38.20.01.002, Boett nr. STZ006103 (LL), herrur, 38 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. STZ006804-IJD-50, läderband, NATO-band, cert, november 2017, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0316/3557).

Auktionsnummer 12
OMEGA, Seamaster, GMT, "50th Anniversary", Chronometer, Cal 1128, Verk nr. 60346007, Serie nr. 60346007, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. SU 368.1613, Boett nr. 168.1613/368.1613 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1513/825, cert (ej komplett), ca 1999, box (skadad).

Se redan inkomna objekt

För mer information, intervjuförfrågningar eller bilder, tveka inte att höra av dig!

Om Kaplans

Kontaktpersoner

Marlene Söder
Marketing Manager
Marlene Söder